Hírek

Hírlevél beállítások

Created on: 08. ianuarie 2024

Kína természeti erőforrások miniszterhelyettese tett látogatást a MATE rektoránál

Kína természeti erőforrások miniszterhelyettese, Zhuang Shaoqin és delegációja 2023. december 18-án hétfőn látogatást tett a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem gödöllői főépületében. A vendégeket a MATE rektora, Dr. Gyuricza Csaba, valamint Dr. Fekete Albert intézetigazgató, Dr. Kollányi László igazgatóhelyettes, Dr. Szövényi Anna tanszékvezető, Báthoryné dr. Nagy Ildikó nemzeti koordinátor, Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató és Békési Dávid központvezető fogadta.

A kínai miniszterhelyettes kíséretében az eseményen részt vett még Zhang Bing, a kínai minisztérium Terület- és Területrendezési Főosztályának főigazgatója, Zhao Yufang, a Terület- és Területfelhasználás-ellenőrzési Főosztályának főigazgatója és munkatársaik. A miniszterhelyettes 2020. szeptembere óta látja el Kína Természeti Erőforrások Minisztériumában vezetői feladatait, korábban Sanghaj várostervezési, föld- és erőforrás-irányítási hivatalának igazgatója volt. Működése komoly összefüggésben áll a Kínában zajló mezőgazdasági, földtani és fenntartható tájépítészeti fejlesztésekkel.

A miniszterhelyettes látogatása során Dr. Fekete Albert, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézetének igazgatója és Dr. Szövényi Anna tanszékvezető mutatta be az intézet munkáját, nemzetközi kapcsolatrendszerét, kínai partnerségeit és Európában elfoglalt, irigylésre méltó helyét.

A MATE rektorának üdvözlő szavait követően a miniszterhelyettes elmondta, hogy támogatja az új civilizációs fejlődési minták és a modernizáció fejlesztését, az ember és a természet harmonikus együttélése tükrében. A MATE-n tett látogatása során is ezekhez a nagyívű elképzelésekhez keres szakmai együttműködést. Zhuang Shaoqin a legszigorúbb termőföldvédelmi rendszert hajtotta végre és megszilárdította a nemzeti élelmezésbiztonság alapjait is. Emellett optimalizálta a földterületek és városi térségek elrendezését, rendezett módon biztosította a földterület-ellátást és hatékonyan támogatta az olyan fontos nemzeti stratégiák végrehajtását, mint az összehangolt regionális fejlesztés, a fenntartható urbanizáció és a vidéki revitalizáció. Minisztériuma az elmúlt évtizedben végrehajtott egy átfogó erőforrás-megőrzési stratégiát, tovább javította az ország erőforrások megőrzésére és hatékony felhasználására való képességét, és előmozdította a gazdasági és társadalmi fejlődés átfogó zöld átalakulását. Emellett országszerte előmozdította a fontos ökoszisztémák védelmére és helyreállítására irányuló nagyszabású projektek végrehajtását, és számos integrált védelmi és helyreállítási projektet indított és hajtott végre a hegyek, folyók, erdők, mezőgazdasági területek, tavak, legelők és sivatagi területek támogatására. Működése alatt jelentősen javult a kínai folyók és tavak ökoszisztémáinak minősége. Minisztériuma tudományos és technológiai innovációk fokozásával és az információs technológia alkalmazásával végrehajtotta az ökológiai védelmi rendszer reformját és javította a természeti erőforrások irányítási rendszerét és kapacitását. A miniszterhelyettes felhívta a MATE jelenlévő munkatársainak figyelmét egy ősi kínai mondásra, amelyet Kína államelnöke, Hszi Csin-ping ismertetett meg a közvéleménnyel, amely tökéletesen tükrözi Kína elhivatottságát a természeti örökség és adottságok megóvása és hasznosítása iránt. „A zöld vizek és zöld hegyek arany- és ezüsthegyek", ez Kína hozzáállása a környezetvédelemhez, Hszi Csin-ping elnök ezzel hangsúlyozta azt, hogy bár a gazdasági fejlődés prioritást élvez, a környezetet nem lehet feláldozni a növekedés érdekében. Zhuang Shaoqin miniszterhelyettes is eszerint végzi munkáját.

A miniszterhelyettes szavait követően Dr. Fekete Albert inézetigazgató és Dr. Szövényi Anna tanszékvezető mutatta be a Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet működését és nemzetközi eredményeit, együttműködéseit. Dr. Gyuricza Csaba rektor a beszélgetés végén javaslatot tett a vuhani székhelyű és nemzetközi hírű Kínai Földtudományi Egyetemmel való szorosabb együttműködésre és a miniszterhelyettes közbenjárását kérte az intézmények összekapcsolása érdekében, valamint kifejezte a MATE nyitottságát közös kutatások és tudományos együttműködések, mobilitási programok indítása iránt.