Indonéz egyetemisták látogattak Egyetemünkre

Slider_Indonéz egyetemisták látogattak az egyetemünkre

Last modified: 07. noiembrie 2023

A MATE Kertészettudományi Intézete számára kiemelt fontosságú a termesztő cégekkel való szoros együttműködés és közös szakmai munka. Ennek keretében október végén 20 fős, indonéz egyetemistákból álló csoportot oktattunk gombatermesztési ismeretekre, akik a Bio-Fungi Kft-nél töltik szakmai gyakorlatukat.


Indonézia négy legnagyobb agrár felsőoktatás intézményéből került ki az a 20 egyetemi hallgatóból álló csapat, amely a Bio-Fungi Kft-nél kezdhette meg egy éves szakmai gyakorlatát. A kertészmérnök, agrármérnök, élelmiszermérnök és környezetmérnök alapképzésben részt vevő egyetemisták az ország egyik legnagyobb gombaipari vállalkozásánál végzik szakmai gyakorlatukat. A gombakomposzt előállítással és termesztéssel foglalkozó vállalkozás a Pest megyei Ócsán és Áporkán található üzemekben hetente mintegy 2.400 tonna gombakomposztot és 140 tonna friss gombát (csiperke, laska, shiitake) állít elő. A hazánkban hiányzó munkaerőhiány pótlására a cég Indonéziából fogadott hallgatói gyakorlatra egyetemistákat, akik a cég két telephelyén sajátították el a gombatermesztés gyakorlati tudnivalóit, valamint a MATE és a Bio-Fungi Kft. közös GINOP+ pályázatának eredményeit.

A hallgatók elméleti képzésében a Kertészettudományi Intézet munkatársai vettek részt, akik a gombák biológiájáról, szaporítóanyag előállításról, ökoszisztémákban elfoglalt helyükről tartottak elméleti előadásokat. Az alapozó ismeretek elsajátítása után a komposzt készítés és gombatermesztés elméleti hátterét ismerték meg a hallgatók. A kétnapos intenzív program során a hallgatók részletes bemutatót kaptak a cég két üzemegységben, összekapcsolva az elméleti ismereteket a gyakorlati tudnivalókkal. 

A hallgatók a MATE Budai Campusára is ellátogattak, ahol a városi környezetben is megvalósítható gombatermesztési technikák mellett az extenzív termesztés kivitelezését is elsajátították. A Zöldség- és Gombatermesztési Tanszék termesztett gomba laboratóriumában pedig a génbanki megőrzési technikákat ismerték meg. Ezen felül a hallgatók steril fülkében gomba álszövet-tenyészetet hoztak létre, valamint mikroszkóp használati készségeket sajátítottak el. 

 

Az egyetemista hallgatók zöme már ismerte a MATE-t és annak Stipendium Hungaricumban kínált képzéseit, így az elméleti ismeretek átadása és labor bemutatók után többen jelezték pályázati szándékukat intézményünkbe, ahol később folytatni kívánják tanulmányaikat.