Hiánypótló jegyzetek a kertészeti oktatásban

Slider_Hiánypótló jegyzetek

Last modified: 25. July 2024

Az egyetemi képzéshez elengedhetetlenek a naprakész, elérhető és szemléletes tananyagok. A különböző elektronikus tanulási segédanyagok mellett úgy véljük, a hagyományos, könyv formátumú tananyagokra továbbra is szükség van. Ezért nemrégiben két új tanulást segítő könyv került a jegyzetellátókba a MATE szerzőinek és szerkesztőinek jóvoltából.

Annak ellenére, hogy a gyöngyösi felsőoktatás a történelmileg kialakult Észak-magyarországi gyógynövénytermelési körzetben található, a gyógynövény-ismeretek oktatása csak változó intenzitással volt jelen az intézmény fennállásának több mint hat évtizede során. A gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzési szakon a 2020/2021. tanévben kezdték meg elsőként tanulmányaikat hallgatóink. A szak alapítását és indítását az oktatásban is aktívan részt vevő Lakatos Márk koordinálta. A képzés szakmai színvonalának támogatása érdekében a Károly Róbert Campus, Gyógy- és Aromanövények Tanszék mesteroktatója több, mint kétszáz oldalas jegyzetet állított össze. A Gyógy- és fűszernövények. Történeti, gyűjtési, feldolgozási és minőségbiztosítási ismeretek című, a nyomdából nemrégiben kikerült jegyzet nemcsak a Kertészettudományi Intézet képzési programjaiban forgatható haszonnal, hanem a gyógynövények iránt érdeklődők számára is tartalmaz hasznosítható információkat.


Szintén a napokban került az egyetemi könyvesboltokba Papp Viktor és Geösel András szerkesztésében a Mikológiai kompendium – Kertészeti, szántóföldi és élelmiszeripari gombák rendszertani gyűjteménye című jegyzet. A kompendium a legújabb taxonómiai felosztást követve mutatja be azokat a rendszertani egységeket, amelyek az alap- és mesterképzések, valamint a doktori képzés tananyagát képezik. A kompendiumban az egyes fajokhoz tartozó rövid leírások segítik a tanulást, hangsúlyozva, hogy a részletesebb ismereteket a különböző képzéseinken több évre elosztva adjuk át. A kompendium a műfaj sajátosságai miatt nem könnyű olvasmány, de nem is ez a célja. Sorvezetőt ad a gombák rendszertanában és segít összehasonlítani az egyes lényeges csoportokat a fontosabb fajok rövid leírásával. A gomba kompendium messze több, mint egy kurzus vagy egy szak tananyaga: az egész növénytermesztést átfogó gombavilág rövid esszenciája. Bízunk abban, hogy a kompendiumot haszonnal tudják forgatni a különböző növénytermesztési és kertészeti tudományokban tanuló hallgatók – bármilyen képzési szinten is tartanak a tanulmányaikban – illetve az őket oktatók egyaránt.

Lakatos Márk (2024): Gyógy- és fűszernövények. Történeti, gyűjtési, feldolgozási és minőségbiztosítási ismeretek, MATE Kertészettudományi Intézet, Budapest (ISBN: 978-615-02-0775-9)

Papp Viktor; Geösel András (2024): Mikológiai kompendium: Kertészeti, szántóföldi és élelmiszeripari gombák rendszertani gyűjteménye. MATE, Gödöllő (ISBN: 9789636230883)

A két nyomtatott formában elérhető jegyzet a MATE Szent István Campusán és Budai Campusán lévő jegyzetellátókban vásárolható meg.

Webshopokban a Gyógy- és fűszernövények. Történeti, gyűjtési, feldolgozási és minőségbiztosítási ismeretek című jegyzet elérhető itt: 
https://mateshop.hu/gyogy-es-fuszernovenyek-torteneti-gyujtesi-es-minosegbiztositasi-ismeretek-2024-3330 

a Mikológiai kompendium – Kertészeti, szántóföldi és élelmiszeripari gombák rendszertani gyűjteménye című jegyzet elérhető itt: 
https://mateshop.hu/kepes-kronika-2868 


A hazánkban folyó gomba témájú kutatások összefoglaló kiadványa is megjelent elektronikus formában. A VII. Magyar Mikológiai Konferencia 2024. június 5-7. között a MATE Budai Campusán került megrendezésre a Kertészettudományi Intézet és a Magyar Mikológiai Társaság együttműködésével. A konferencián elhangzott előadások és poszterek anyagai az alábbi linken elérhető absztrakt kötetben kerültek összesítésre, amely nagyon jó áttekintést ad a hazai gombákkal foglalkozó kutatásokról.
https://kerteszettudomany.uni-mate.hu/absztraktk%C3%B6tet