Dr. Kovács Szilvia - Kertészettudományi Intézet
Dr. Kovács Szilvia
Dr. Kovács Szilvia
Utolsó frissítés: 2022 október 05.
Kovács Szilvia
Beosztás/munkakör: tudományos főmunkatárs
Tudományos fokozat megszerzésének éve: 2002 (PhD; oklevél anyakönyvi száma: 43/2002)
Telefonszám: 06 70 902 6012
E-mail cím: kovacs.szilvia.gyumk@uni-mate.hu
Szervezeti egység:
Kertészettudományi Intézet, Gyümölcstermesztési Kutatóközpont
Szakmai tapasztalat:
2021- MATE Kertészettudományi Intézet, Gyümölcstermesztési Kutatóközpont
2017-2021. NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézet, tudományos főmunkatárs
1998-2017. SZIE KTK és jogelődjei Gyümölcstermő Növények Tanszék, tudományos segédmunkatárs, egyetemi tanársegéd, majd egyetemi adjunktus
1995-1998. KÉE Gyümölcstermesztési Tanszék, nappali tagozatos PhD hallgató
1994-1995. Kereskedelmi és Gazdasági Főiskola, Szolnok, okleveles kertészmérnök; kertépítés, fenntartás
Kutatási terület:
1. Folyamatos tevékenységünk a termelők kérelme alapján az Országos Gyümölcs Termőhely Kataszteri (OGyTK) besoroláshoz szükséges ökológiai szakvélemény készítése. A gyümölcsültetvény létesítése jelenleg nem engedélyköteles tevékenység, de pályázatokban előírásként szerepelhet a telepíteni kívánt gyümölcsfajra a terület kataszteri besorolása. Az utóbbi években ismét hangsúlyossá vált munka szükségessé tette az osztályozási rendszer megújítását, korszerűsítését, mely az FM által létrehozott munkacsoportban eddig almára készült el. Terveink között szerepel a mért adatokon alapuló környezeti paraméterekre és térinformatikai adatbázisokra támaszkodó új minősítési módszer kidolgozása további, a termesztésben fontos szerepet játszó gyümölcsfajra, illetve az új értékelési rendszer gyakorlati alkalmazhatóságának vizsgálata. A Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztályával együttműködve elkezdtük az OGYTK adatainak rögzítését MePAR-t használó VINGIS számítógépes térinformatikai rendszerben. Célunk Somogy és Zala megyék után további megyék OGyTK adatainak rögzítése. A térinformatikai rendszerrel jelentősen könnyebbé, átláthatóbbá válna minden felhasználó számára az OGyTK-ban szereplő területek nyilvántartása, beazonosítása.
2. A hazánkban honos, termesztésbe vonható vadgyümölcsfajok közül kutatási programunkba a csipkerózsát, a húsos somot és a kökényt vontuk be, melyek gazdag és változatos hazai génállománya a korábbi vizsgálatok alapján ígéretes. A hazai populációk pomológiai és morfológiai értékelése alapján az értékesnek tűnő genotípusokból összehasonlító vizsgálatok alapját képező génbanki gyűjteményt hoztunk létre Érd-Elvirai telephelyünkön, melyet folyamatosan bővítünk. A kutatások gerincét jelenleg a hazai sompopulációk vizsgálata, valamint a magyarországi termesztésben, illetve gyűjteményekben lévő genotípusok, külföldi fajták, hazai tájfajták összehasonlító értékelése képezi. E kutatómunkát a NAIK KUEP 6-os program segítségével foglalkozatott kolléga segíti. A morfológiai és beltartalmi vizsgálatok mellett genetikai vizsgálatokat is végzünk, utóbbit a MATE Genetika és Biotechnológia Intézet, Növénybiotechnológia Tanszék, Kertészeti Növénygenetika Csoportjával együttműködve.
Kitüntetéseik, elismerések:
Kramer Mária Antónia kuratórium díja (2004)
Rektori Kitüntető Oklevél (2013)
Doktori képzés, információ: Doktori link
Publikációs adatok: MTMT link
Választható szakdolgozati témák:
1. A csipkebogyó/húsos som termesztés külföldi és hazai helyzetének elemzése (termesztéstechnológia, fajtahasználat, termőfelület)
2. Vadon termő húsos som/kökény/csipkerózsa állományok morfológiai sajátosságainak és gyümölcsminőségének értékelése
3. A húsos som/kökény/csipkerózsa bioaktív komponensei és azok egészségre gyakorolt hatása