Slider_Dr. Kollányi László emlékülés Fertődön - Kertészettudományi Intézet
Dr. Kollányi László emlékülés Fertődön
Slider_Dr. Kollányi László emlékülés Fertődön
Last modified: 09. May 2024
A MATE KERTI Fertődi Kutatóállomása április 24-én tartotta szakmai rendezvényét, amelyet az idei évben Dr. Kollányi László tiszteletére, születésének 90. évfordulója alkalmából szervezett meg. Kollányi Laci bácsi az Intézet magasan elismert növénynemesítője és egykori igazgatója 1934-ben született Ipolyságon, alap és középfokú tanulmányait követően 1957-ben szerzett diplomát, és került a Fertődi Kutatóintézethez Id. Dr. Porpáczy Aladár meghívására. 1989-2000-ig volt a Kutatóintézet vezetője, pályája alatt pedig málna és szeder nemesítője. 15 málna és szederfajta nemesítésében vett részt, legismertebb fajtája a Fertődi zamatos, amely málna a mai napig stabilan tartja helyét a termesztésben az új fajtákkal szemben is. Munkásságának értékét több kitüntetés, többek között a növénynemesítők legmagasabb elismerése, a Fleischmann Rudolf - díj is mutatja.
A rendezvény programját elismert szakemberek, termesztők, Intézeti munkatársak előadásaival tettük változatossá, teret adva a múlt emlékeinek, a jelen tapasztalatainak és a jövőképnek. Az emlékülést a MATE rektora Prof. Dr. Gyuricza Csaba nyitotta meg, aki köszöntőjében az ünnepelt méltatása mellett a bogyósok szerepéről, jelenleg futó kutatásokról, agrárerdészeti kísérletekről tett említést. Őt követte a Kertészettudományi Intézet igazgatója Dr. Geösel András, aki az Intézetben folyó munka fontosságáról, új fajtabejelentésekről és projektekről beszélt. Végül Dr. Varga Jenő az Állomás vezetője üdvözölte a hallgatóságot, a programon résztvevő kollégákat, családtagokat és szakembereket. Ismertette a nap menetrendjét, az előadók személyét, az előadások témáját, Dr. Kollányi László életútját, melyben a kutató életének fontosabb eseményeiről, a családtagoktól kapott emlékekről és a brigádnaplókban megfogalmazott történésekről hallhattak a jelenlévők.
A történeti áttekintést Madarász Zoltán termelő, a Somogy vármegyei NAK elnökének az előadása követte, aki évek óta szoros kapcsolatban áll az Intézet kutatóival. Előadásában elmondta, hogy a málna - de említhetnénk a bogyósokat is - látott már szebb időket is, de a jó hír, hogy nincs még minden veszve, hiszen jó technológiával, jó fajtákkal, nemesítéssel sokat javíthatunk az ágazat jelenlegi helyzetén.
Kitekintését, piaci helyzetünkre vonatkozó információit a méltatások követték, mely pontban Dr. Porpáczy Aladárné Dr. Zombori Sarolta a Felsőfokú hallgatók nevében emlékezett és mondott köszönetet. Dr. Varga Jenő, Dr. Pauk János a Növénynemesítők Egyesületének elnöki levelét olvasta fel, Zatykó József pedig mint pályatárs emlékezett a jó barátra, a neves nemesítőre. A laudációkat követően a program szakmai előadásokkal folytatódott.
Dr. Dénes Ferenc a kutató nyugalmazott igazgatója „Munkamegosztás a málnanemesítés területén” címmel beszélt közös éveikről, kutatásban elért eredményeikről, az együtt végzett munkáról. Őt követte Márkné Deák Szilvia Nébih témavezető, aki a termesztett málnafajtákat, - kiemelt figyelemmel a fertődi fajtasorra – ismertette. Záró előadásokban a fertődi állomás két fiatal kollégája számolt be kutatási feladatairól, eredményeiről. Először Kollányi Ágnes a gyümölcsvizsgáló labor műszerparkjáról, mérési lehetőségekről tartotta meg bemutatóját, majd Dr. Gombkötő Csilla következett a bogyósokat súlyosan károsító pettyesszárnyú muslica csapdázási, előrejelzési lehetőségeiről, elért eredményekről.
Az előadásokat követően az Intézet két laborját, az ott folyó munkát tekinthették meg a résztvevők Kollányi Gábor és Kollányi Ágnes vezetésével.
A program befejezéseként finom ebéd és kötetlen beszélgetés zárta a szép eseményt, ahol a húsostálak mellett az asztalokra kihelyezett gyümölcsöket, valamint Madarász Zoltán felajánlásában Somogyország Ízeinek termékeit is megkóstolhatta a hallgatóság.