Ismét zöldségnövény palántanevelési tanfolyamot hirdet a MATE

Slider_Palántanevelő tanfolyam_2024.

Utolsó frissítés: 2023 december 08.

 

A tavasz közeledtével sokasodnak a kiskerti munkálatok, ezért nagy hangsúly helyeződik a különböző növényfajok palántanevelésére is. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kertészettudományi Intézetének Zöldség-és Gombatermesztési Tanszéke ezért ismét meghirdeti kétnapos, gyakorlat központú „Zöldségnövény palántanevelési tanfolyamát” annak érdekében, hogy segítse a jó minőségű palántaelőállítás fortélyait elsajátítani. 
Az ébredező tavasz nemcsak a professzionális, hanem a hobbi kertészek egyik legizgalmasabb időszaka is. A tavasz egyik legszebb feladata a palántáról szaporított növények nevelése és előkészítése a későbbi kiültetésre. A palántázható növényeknek igen széles a skálája. A különböző zöldségfajok (paprika, paradicsom, padlizsán, tökfélék (görög- és sárgadinnye, uborka), káposztafélék, stb.) mellett számos egynyári dísznövényt, gyógy- és aromanövényt is palántáról szaporítunk. Mivel a zöldségek is szinte minden házikertben megtalálhatók, ezért a jó minőségű, egészséges palánta előállítása olyan tudás, amelyet széleskörben lehet hasznosítani.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kertészettudományi Intézetének Zöldség-és Gombatermesztési Tanszéke több évtizedes elméleti és gyakorlati tudását összesűrítve kétnapos, felnőttképzési programot dolgozott ki a palántanevelés témája köré építve. A tanfolyam 2023. tavaszán maximális létszámmal indult, ezért az érdeklődésre való tekintettel 2024. tavaszára is meghirdetjük a kiscsoportos, gyakorlat orientált tanfolyamunkat.
A tanfolyamon a résztvevők modern palántanevelő berendezésben sajátíthatják el a magvetéstől a kiültetésig előkészített zöldség palánta előállításának folyamatát. A kétnapos tanfolyamot 2024. március 22-23. (péntek-szombat) napon tartjuk. Az alapismeretek átadása mellett kiemelt hangsúlyt fektetünk a gyakorlati képzésre, így a kurzus során ismertetésre kerülnek a palánták környezeti igényei, a szaporítóanyaggal (vetőmaggal) kapcsolatos legfontosabb tudnivalók, a palántaneveléshez szükséges eszközök, műszaki berendezések. A gyakorlati képzés során a magvetés, tűzdelés, tápanyagutánpótlás, kiültetésre való felkészítés lesznek a legfőbb érintett témák. Az elmúlt évtizedben a kertészeti termesztés gyakorlatában általánossá vált a lágyszárú zöldségnövények oltása, amelynek technikáját és módozatait szintén megtanítjuk a résztvevőknek, akik élő növényen begyakorolhatják az oltás kivitelezését.
Az oktatás helyszíne a MATE soroksári telephelye, ahol a gyakorlati képzésében kiemelt szerepet játszik a zöldségfélék szaporítása. Az ágazatban hosszú évek óta sikeresen folyik palántanevelés, többek között a tavaszi időszakban nagy sikerrel zajló palántavásárokra. 2023-ban közel 40.000 palántát állítottunk elő a területen, amely garancia a naprakész helyi gyakorlati ismeretekkel kapcsolatban. A tanfolyam keretében célunk, hogy átadjuk a jó minőségű zöldség palánta neveléséhez szükséges elméleti és gyakorlati tudást, amelyet a kezdő és gyakorló kertészek egyarát hasznosíthatnak.
A képzést a Zöldség- és Gombatermesztési Tanszék minősített egyetemi oktatói tartják. Jelentkezni az intézet honlapján is elérhető formanyomtatványon keresztül lehet. A kétnapos tanfolyam (4 óra elmélet, 12 óra gyakorlat) díja bruttó 33.000 Ft, amelynek elvégzéséről tanúsítványt állítunk ki.

Jelentkezési lap 
Tájékoztató


Bővebb információ:
https://kerteszettudomany.uni-mate.hu/en/ 
https://uni-mate.hu/feln%C5%91ttk%C3%A9pz%C3%A9s 


Felnőttképzési engedélyszám: E-000293/2014
Nyilvántartási szám: B/2020/003047

A fényképek a 2023-as tanfolyamon készültek.