Paprikamustra Szatymazon

Slider_Paprikamustra Szatymazon

Utolsó frissítés: 2023 november 28.

2023. november 24-25-én „A mezőgazdaság jelenlegi kihívásai és kitörési lehetőségek” címmel Szatymazon, a Dankó Pista Faluházban kétnapos rendezvénysorozatot tartottunk, melynek fő szervezői a Szatymazi Gazdakör Egyesület, Szatymaz Község Önkormányzata, a MATE KERTI ZKK Szegedi Kutatóállomása, a NAK Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezete.

A hagyományoknak megfelelően az első napon bor- és paprikamustrát rendeztünk, amelyen szakmai zsűrik értékelték a beküldött nevezési mintákat. A MATE KERTI ZKK Szegedi Kutatóállomásának munkatársai az őrleményverseny szervezői. A bírálók meghívásos alapon kerültek be a bíráló bizottságba, melynek összetételét igyekeztünk a szakmaiság megtartása mellett minél változatosabbá tenni. A 12 fős bizottság tagjai élelmiszermérnökök, földolgozók, termelők, élelmiszerbiztonságért felelős szakemberek és nemesítők voltak.
Mindenképpen célunk a jó minőségű őröltpaprika népszerűsítése. A végeredményről tájékoztatjuk a termelőket, de bárki megnézheti a község közösségi oldalán is. 


A nevezéseknél regisztráltuk a termelőket, a termőhelyeket, a fajtákat, valamint mértük az egyes minták összes színezéktartalmát. Sokan küldtek paprikát határon innen és túlról is. Ebben az évben 82 nevezés érkezett az édes paprikából: Magyarországról 42 termelő 62 mintával, határon túlról 21 gazda 14 őrleménnyel nevezett.


Az idén 14 arany, 34 ezüst, 21 bronz és 13 emléklap minősítés született, e mellet az arany minősítésűek közül I.; II.; III. helyezés, valamint a konferencia napján az összes minta bemutatásakor közönség-díj kiosztása történt, amelyhez szívből gratulálunk a versenyzőknek. A díjazásban segítségünkre volt támogatásokkal és fölajánlásokkal a CE Glass Industries, a Zöldsétermesztési Kutató Intézet Zrt., a B.W.A. Kft., a PaprikaMolnár Kft., a NAK Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezete. Továbbá köszönjük a Dankó Pista Faluház dolgozóinak, a Nőegyletnek és a Gazdakörnek a rendezvény lebonyolításához nyújtott segítségét.


A szombati szakmai konferencia levezető elnöke Dr. Pauk János búzanemesítő, biotechnológus, aki évek óta hozzáértésével, közvetlen beszédstílusával megalapozza a rendezvény jó hangulatát. Barna Károly polgármester (Szatymaz) és Magyar Gábor vármegyei elnök (NAK Csongrád-Csanád vármegye) hasznos tanácskozást kívánva köszöntötték a vendégeket, akik közül sokan Erdélyből, a Felvidékről és a Délvidékről érkeztek. 
Farkas Sándor országgyűlési képviselő, parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes (Agrárminisztérium) köszöntőjében az ágazatot sújtó nehézségek mellett kitért a benne rejlő lehetőségekre is. Beszédében úgy fogalmazott, hogy a támogatásokat nem a napi megélhetésre kell fordítani, mert így hosszú távon nem tartható fönn a hatékony gazdálkodás, hanem a fejlesztésekre. Törekedni kell az ismeretek bővítésére és az önellátás fokozására. Ehhez az öt szakképzési centrum a korszerű technológiák oktatásával járul hozzá, remélhetőleg vonzóvá téve a fiatalok számára az agráriumot. A kitűzött cél, hogy 2030-ra elérjük a nyugati mezőgazdaság színvonalát, ehhez 2024-től új pályázati lehetőségeket biztosít a tárca.
Szűts László vármegyei igazgató (NAK Csongrád-Csanád vármegye) arról beszélt, hogy a falugazdász hálózat segítsége nagymértékben hozzájárul a rendelkezésre álló források szankciómentes felhasználásához. Beszédében érintette a mobil gazda applikáció használatát, ami ugyan nem mindenki számára rutin, de a jövőben egyre kevésbé lesz megkerülhető. A következő előadások már szorosan kapcsolódtak a bor és a paprika témaköréhez. Kundermann Gergely borblogger a „7 csepp borvidék” című könyvének olvasásához csinált kedvet, ebben megismerteti az olvasót az ország kevésbé ismert borvidékeivel, valamint minden borvidék 2-2 termelőjével is. A következő előadó dr. Moór Józsefné paprikanemesítő közérthetően magyarázta el, mennyi munka rejlik egy jó vetőmag előállítása mögött. Utolsó előadóként Sipos József c. egyetemi docens, növényorvos arról tartott beszélt, hogy a változó környezetnek milyen kedvezőtlen hatásai vannak, és ezek milyen kihívások elé állítják a gazdálkodókat. Szerinte rendszerben kell gondolkodni, kulcsfontosságú az élő talaj, és annak vízkészlete. A rendezvény zárása a borárverés és az eredményhirdetés volt. Az árverés bevétele a Dévai Szent Ferenc Alapítvány számláját gyarapítja, ugyanígy az összegyűlt paprikamintákat is az alapítványi házakba juttatjuk el.