Sikeresen zárt az első Zöldségnövény palántanevelési tanfolyam a MATE-n

Slider_Sikeresen zárt...

Utolsó frissítés: 2023 március 27.

 

A MATE Kertészettudományi Intézete két felnőttképzési tanfolyamot hirdetett márciusban, amelyre óriási érdeklődés mellett 220 fő jelentkezett. Az első ízben elindított zöldségnövény palántanevelési tanfolyamra másfélszeres túljelentkezés volt, a leggyorsabbak az elmúlt hétvégén vettek részt az intenzív gyakorlati képzésen.

 


A tavasz közeledtével sokasodnak a kiskerti munkálatok, ezek közül a különböző dísz- és zöldségnövények palántanevelése az egyik legizgalmasabb feladat. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kertészettudományi Intézetének Zöldség- és Gombatermesztési Tanszéke kétnapos, gyakorlat központú „Zöldségnövény palántanevelési tanfolyamot” hirdetett annak érdekében, hogy segítse a jó minőségű palánta előállításának fortélyait elsajátítani. 

 

 

 

A március 17-18-án megtartott tanfolyamon a résztvevők a MATE soroksári telephelyén egy tavaly felújított palántanevelő berendezésben sajátították el a magvetéstől a kiültetésig a zöldség palánták előállításának folyamatát. A maximális, 20 fővel indult képzésen nemcsak elméleti ismeretek átadása történt, hanem legalább ilyen hangsúllyal szerepelt a gyakorlati fogások elsajátítása. Így a résztvevők különböző tőzegekkel ismerkedtek, sajátkezűleg töltöttek palántanevelő tálcákat és cserepeket. A vetőmagvak értékmérő tulajdonságainak elsajátítását követően azokat elvetették tálcákba és szaporító ládákba. Szikleveles növényeket tűzdeltek, nagyobb fejlettségűeket átcserepeztek. 

 

 

 


Minden résztvevő alaposan begyakorolhatta a dinnye oltásának fortélyait, az alany és nemes kiválasztásának szempontjait. Megismerkedtek különböző oltásmódokkal és az azokhoz szükséges eszközökkel. A résztvevők betekintést kaptak a tápanyagutánpótlás alapjairól, kézi EC és pH mérést végeztek saját hozott öntözővízből és talajmintából, valamint műtrágyákkal tápoldatot készítettek és azokon is méréseket végeztek. Gyakorlatban kipróbálhatták a házikerti öntözés kialakításához szükséges eszközök használatát, csepegtető csövek és szalagok szereléséhez szükséges idomokat, szerszámokat. A tanfolyami növényanyag egy részét kiültettük, a legbátrabbak pedig traktor vezetési leckét is kaptak a második nap zárásaként.

 

 

 

 


A pozitív visszajelzések és a kedvező fogadtatás alapján a tanfolyamot terveink szerint a későbbiekben is meg fogjuk szervezni.