Útmutató a szakmai gyakorlatok szervezéséhez a Georgikon Campuson

Útmutató - Georgikon Campus - Keszthely

Utolsó frissítés: 2021 december 14.

Összefüggő szakmai gyakorlat az alapképzésen, felsőoktatási szakképzésben és a mesterképzéseken


A Kertészettudományi Intézet által gondozott minden alapképzési, felsőoktatási szakképzési és mesterképzési szakon kötelező szakmai gyakorlatot teljesíteni. A szakmai gyakorlatra alapképzésben és felsőoktatási szakképzésben az adott szak és tagozat mintatantervében meghatározott félévben kerül sor. 
Alapképzésben nappali tagozaton 480 óra, levelező tagozaton 120 óra, a felsőoktatási szakképzésben nappali tagozaton 400 óra, levelező tagozaton 152 óra. Mesterképzésen minden munkarendben a szakmai gyakorlat ideje négy hét. Alapképzési szakon szakmai gyakorlatra csak specializációra felvett hallgató mehet. A szakmai gyakorlat felvételének és teljesítésének részletes követelményeit az egyetemi SZMSZ III.1.1 Szakmai Gyakorlati szabályzat pontja tartalmazza. 

Szakmai gyakorlat nappali munkarendben

A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:
- az intézet által felajánlott gyakorlati helyeken;
- a hallgató által saját magának szerzett gyakorlati helyen;
- Erasmus szakmai gyakorlati helyen.

A gyakorlati szabályzat alapján először mindenkinek mérlegelnie kell, hogy tud-e saját magának gyakorlati helyről gondoskodni, vagy az egyetem által felkínált helyek valamelyikét kívánja igénybe venni?
Amennyiben saját gyakorlati helyet választ, a hallgató kötelessége a kapcsolatfelvétel, valamint a cég befogadó nyilatkozat (ld. minta) benyújtása! A kiválasztott gyakorlati helyet a szakfelelős/szakkoordinátor hagyja jóvá 5 napon belül. 

Szerződéskötés
Amennyiben a hallgató az intézet/campusz/egyetem által felajánlott helyek valamelyikén fogja a szakmai gyakorlatát teljesíteni, arra külön szerződést nem szükséges kötni, mivel az összes ilyen fogadóhely a gyakorlati képzésre vonatkozó együttműködési megállapodással rendelkezik az egyetemmel. Nem kell akkor sem szerződést kötni, ha a hallgató a gyakorlatot az egyetem saját szervezeti egységében teljesíti (pl. tanüzem). Amennyiben a hallgató egyénileg választott helyen tölti a gyakorlatát, akkor a gyakorlat megkezdése előtt meg kell kötni a hallgató szakmai gyakorlatára vonatkozó együttműködési megállapodást és a hallgatói munkaszerződést a minták szerint A dokumentumokat a Campus Duális és Gyakorlati képzési irodán kell leadni.
A szakmai gyakorlat külföldön is teljesíthető. Ebben az esetben is meg kell felelni a szabályzatok által előírt elvárásoknak.

A fogadóhely fizetési kötelezettsége
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 44. § (3) bekezdése a) pontja értelmében a nem költségvetési szervnél a hat hétnél hosszabb gyakorlaton részt vevő hallgató számára kötelező hallgatói munkadíjat fizetni. A munkadíj értékének legkisebb összege a kötelező minimálbér 65%-a.

A gyakorlat alatti kötelezettségek
A hallgató a szakmai gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni. Hiányozni csak indokolt esetben, orvosi igazolással lehet, ekkor is pótolni kell és a hiányzás a gyakorlati idő 25%-át nem haladhatja meg.

A gyakorlat értékelése és elfogadása
A szakmai gyakorlat végén a hallgatók írásos beszámolót készítenek, amit a foglalkoztató aláírásával igazol. A beszámolóhoz javasolt a honlapon csatolt mintát használni. Külföldi szakmai gyakorlat esetén a beszámolót két nyelven (magyarul és a fogadóhely által elfogadott nyelven) kell elkészíteni. A beszámolót a specializáció felelős értékeli.

Szakmai gyakorlat levelező munkarendben

A levelező tagozatos képzésre vonatkozó szabályok az alábbi kivételekkel megegyeznek a nappali tagozatos gyakorlattal:
- alapképzésben a gyakorlat 3 hét, így a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 44. § (3) bekezdése a) pontja szerinti fizetési kötelezettség nem áll fenn;
- mesterképzésben a gyakorlat 4 hét, így a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 44. § (3) bekezdése a) pontja szerinti fizetési kötelezettség nem áll fenn.

Munkatapasztalat beszámítás

A képzéshez tartozó szakmai gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A korábbi munkatapasztalat beszámítását a Neptun rendszerben kezdeményezni legkésőbb a szakmai gyakorlat féléve szerinti szorgalmi időszak második hetének végéig. A kérelemhez mellékelni kell a munkajogviszony igazolását (pl. munkaszerződés másolata, kinevezési okirat másolata), valamint a munkaköri leírást.
Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama – az elvégzett munkaórák tekintetében – legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti szakmai gyakorlat.
A kérelmet az Intézeti TKB bírálja el. Nem számítható be az a munkatapasztalat, amelyet a hallgató korábbi felsőoktatási tanulmányai alatt a korábbi képzése képzési és kimeneti követelményeiben/képesítési követelményeiben előírt szakmai gyakorlat teljesítése érdekében szerzett meg. Szintén nem számítható be munkatapasztalatként a jelenlegi vagy a korábbi képzés során teljesített, valamely tantárgyhoz kapcsolódó gyakorlat (pl. terepgyakorlat).

Határidők a Georgikon Campus Kertészmérnök BSc hallgatói számára:

2021. december 17. - A saját kiválasztású gyakorlati hely befogadó nyilatkozatának leadása a specializáció felelősnek.
2022. január 14. - A kiválasztott és jóváhagyott gyakorlati hely által aláírt együttműködési szerződés leadása. 
2022. január 14. - A cég és a hallgató által aláírt hallgatói munkaszerződés leadása mind az önállóan kiválasztott, mind az intézet által felajánlott gyakorlati helyek vonatkozásában